Спорт - категорија

едрење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Вид спорт со чамци на едра.
Англиски: sailing Албански: lundrim

едрилица повеќе

мн. едрилици
Вид збор: Именка, женски род
Пловен објект како поголем чамец што се движи, плови со едра, главно во спортски цели.
Англиски: sailboat Албански: varkë me vela

екипа повеќе

мн. екипи
Вид збор: Именка, женски род
Група спортисти во постојан или променлив состав.
Англиски: team Албански: ekip

елиминација повеќе

(едн.) елиминацијата
Вид збор: Именка, женски род
Во спортот - исклучување од понатамошно натпреварување.
Англиски: drop out Албански: eliminim

ескивира повеќе

ескивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се тргне настрана за да одбегне удар.
Англиски: evade Француски: esquiver Албански: eskivoj
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш