Спорт - категорија

загрее повеќе

загреат
Вид збор: Глагол, свршен
(се загрее) Во спортот - се раздвижи, се подготви за настап.
Англиски: warm-up Албански: nxemje

зафат повеќе

мн. зафати
Вид збор: Именка, машки род
Начин на кој се фаќа противникот (при борење).
Англиски: grip Албански: kapje

збори повеќе

Види и: бори (несв.)
(се) зборат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се бори.
Англиски: wrestle Албански: mund, kacafyt

зонски повеќе

Види и: зона (ж.)
зонскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со зона.
Англиски: zonal
Примери:
Зонски натпревари.
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш