Спорт - категорија

игра повеќе

мн. игри
Вид збор: Именка, женски род
Активност заради забава и разонода.
Англиски: play Албански: lojë
Спортски натпревари или низа културни приредби што се одржуваат повремено, на определено време.
Англиски: competition Албански: garë

игра повеќе

играат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се занимава со одредена спортска дисциплина; учествува во спортски натпревар, има одредена улога во однос на другите натпреварувачи.
Англиски: play Албански: luan

игралиште повеќе

мн. игралишта
Вид збор: Именка, среден род
Место за играње; обично отворен простор уреден за спортски игри, натпревари или за детски игри.
Англиски: sports ground

играч повеќе

мн. играчи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што игра, што учествува во некаква игра (детска, спортска, хазардна).
Англиски: player Албански: lojtar
Спортист, член на екипа во спортски натпревар.
Англиски: player Албански: lojtar

издрибла повеќе

Види и: дрибла (несв.)
издриблаат
Вид збор: Глагол, свршен
надигра

израмни повеќе

израмнат
Вид збор: Глагол, свршен
изедначи
Англиски: equalize Албански: barazoj

исплива повеќе

Види и: плива (несв.)
испливаат
Вид збор: Глагол, свршен
Преплива нешто.
Англиски: swim Албански: notoj
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш