Спорт - категорија

навала повеќе

мн. навали
Вид збор: Именка, женски род
Играчи од редот на нападот (во некои екипни спортови - фудбал, ракомет).
Англиски: forwards Албански: sulmues

навален повеќе

навалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на навалата, што е од навалата.
Англиски: forward

навива повеќе

навиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
На натпревар (обично спортски) - со викање, со ракоплескање поддржува, поттикнува, охрабрува некого.
Англиски: support Албански: brohoras

навивачки повеќе

Види и: навивач (м.)
навивачкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на навивач, на навивање.

надигра повеќе

надиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Победи некого со подобра игра.

напад повеќе

мн. напади
Вид збор: Именка, машки род
Акција за постигање погодок.
Англиски: attack Албански: sulm
Играчи што имаат задача да напаѓаат и да постигнат погодок (во фудбалот или друг спорт).
Англиски: offence Албански: shkelje

напаѓач повеќе

мн. напаѓачи
Вид збор: Именка, машки род
Играч со задача да напаѓа, од навалниот ред.
Англиски: tackler Албански: sulmues

народна повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Народна топка.
Англиски: dodge ball

нарони повеќе

наронат
Вид збор: Глагол, свршен
(се нарони) Со ронење се задоволи, помине долго време во ронење.
Англиски: dive Албански: zhytem

натплива повеќе

Види и: плива (несв.)
натпливаат
Вид збор: Глагол, свршен
Во пливање престигне, победи.
Англиски: outswim

натпливува повеќе

Види и: натплива (св.)
натпливуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
натплива
Албански: notoj tepër
(се натпливува) Се натпреварува во пливање.
Албански: garoj në not

натпревар повеќе

мн. натпревари
Вид збор: Именка, машки род
Натпреварување, спортcка борба меѓу двајца или меѓу две екипи.
Англиски: match Албански: garë

натпреварувач повеќе

мн. натпреварувачи
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во натпреварување.
Англиски: competitor

натскока повеќе

Види и: скока (несв.)
натскокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Скокне повеќе од друг, подалеку, повисоко; во скокање надмине некого.
Англиски: outjump

натскокува повеќе

Види и: натскока (св.)
натскокува
Вид збор: Глагол, несвршен
натскока
Англиски: outjump Албански: tejkaloj në kërcim
(се натскокува) Се натпреварува во скокање.
Англиски: compete in jumping Албански: garoj në kërcim

нерешен повеќе

нерешениот
Вид збор: Придавка
Што завршил без победник, со еднаков резултат за двајца противници, натпреварувачи.
Англиски: draw

нерешено повеќе

Вид збор: Прилог
нерешен
Англиски: draw

нокаут повеќе

мн. нокаути
Вид збор: Именка, машки род
Во боксот - удар по кој удрениот боксер е онеспособен за понатамошна борба.
Англиски: knock out

нокаутира повеќе

нокаутираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Со еден удар го победува противникот во бокс.
Англиски: knockout

нокаутиран повеќе

Види и: нокаутира (св. и несв.)
нокаутирани
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) Победен со нокаут.
Англиски: knockouted

нокдаун повеќе

Види и: ногдаун (м.)
мн. нокдауни
Вид збор: Именка, машки род
Во боксот - силен удар по кој удрениот боксер може да ја продолжи борбата.
Англиски: knockdown Албански: nokdaun

нуркач повеќе

мн. нуркачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со нуркање.
Англиски: diver Албански: zhytës
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш