Спорт - категорија

четвртфинале повеќе

(едн.) четвртфиналето
Вид збор: Именка, среден род
Рунда во оквирот на квалификационен натпревар во која учествуваат осум екипи или играчи.
Англиски: quarter finals
Примери:
Сите во игра за четврт-финалето.

четвртфинален повеќе

Види и: четвртфинале (ср.)
четвртфинални
Вид збор: Придавка
Што е во врска со четвртфинале.
Англиски: quarterfinal
Примери:
Вечерва се играат реваншите кај другите две четвртфинални пресметки.
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш