Технологија - категорија

заб повеќе

мн. заби
Вид збор: Именка, машки род
забец
Англиски: tooth Албански: dhëmb

забец повеќе

мн. запци
Вид збор: Именка, машки род
Остар издаден дел кај разни предмети (на чешел, пила).
Англиски: tooth

завари повеќе

заварат
Вид збор: Глагол, свршен
Спои делови од метал со силно загревање.
Англиски: weld Албански: saldoj

заварува повеќе

Види и: грбави (несв.)
заваруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Спојува метални делови со силно загревање.
Англиски: weld Албански: ngjit

заварувач повеќе

мн. заварувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што заварува.
Англиски: welder

завртка повеќе

мн. завртки
Вид збор: Именка, женски род
Bид клин спирално нарежан, нажлебен, на кој може да се стави навртка.
Англиски: bolt

заземји повеќе

заземјат
Вид збор: Глагол, свршен
Сврзе електричен апарат со земјата, направи заземјување.
Англиски: ground

зазор повеќе

мн. зазори
Вид збор: Именка, машки род
толеранција
Англиски: tolerance

закали повеќе

закалат
Вид збор: Глагол, свршен
Разлади усвитено железо со ладна вода за да стане поцврсто.
Англиски: steel-face Албански: ftoh

залеми повеќе

Види и: леми (несв.)
залемат
Вид збор: Глагол, свршен
Поврзе со лемење.
Англиски: solder

замаец повеќе

мн. замајци
Вид збор: Именка, машки род
Тркало што служи за складирање на кинетичка енергија.
Англиски: flywheel

запече повеќе

запечат
Вид збор: Глагол, свршен
(се запече) се вклешти, се заглави
Англиски: stuck Албански: pjek, shtrëngoj

заптивка повеќе

мн. заптивки
Вид збор: Именка, женски род
Направа што спречува пропуштање на течноста или гасовите.
Англиски: seal

запченик повеќе

мн. запченици
Вид збор: Именка, машки род
Тркало со запци.
Англиски: gearwheel

зариба повеќе

Види и: риба (несв.)
зарибат
Вид збор: Глагол, свршен
блокира, закочи, се закопа
Англиски: jam Српски: зарибати

засилувач повеќе

мн. засилувачи
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за засилување на звукот.
Англиски: amplifier Албански: përforcues i zërit

зашвајсува повеќе

Види и: швајсува (несв.)
зашвајсуваат
Вид збор: Глагол, свршен
заварува
Англиски: weld

зашрафи повеќе

зашрафат
Вид збор: Глагол, свршен
Прицврсти со шраф, заврти шраф.
Англиски: screw Германски: anschrauben

звучник повеќе

мн. звучници
Вид збор: Именка, машки род
Направа којашто електричните импулси ги претвора во звук.
Англиски: loudspeaker Албански: zëpërçues, autoparlant
Направа за засилување на звукот што служи за разбирање на поголема оддалеченост.
Англиски: megaphone Албански: megafon

зглоб повеќе

мн. зглобови
Вид збор: Именка, машки род
Спојка на различни предмети каде што се спојуваат составните делови еден со друг.
Англиски: link Албански: nyje, togëz

зум повеќе

(едн.) зумот
Вид збор: Именка, машки род
Процес при што се приближува сликата на објектот за фотографирање.
Англиски: zoom

зумира повеќе

зумираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Приближи слика на предметот при фотографирање.
Англиски: zoom
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш