Технологија - категорија

јаболчица повеќе

мн. јаболчици
Вид збор: Именка, женски род
Дел од автомобил, зглоб што учествува во поврзувањето на предното тркало со воланот.
Албански: mollëz

јалдаз повеќе

мн. јалдази
Вид збор: Именка, машки род
позлата
Англиски: gild Турски: yaldız Албански: shkëlqim
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш