Транспорт - категорија

гемиџија повеќе

мн. гемиџии
Вид збор: Именка, машки род
лаѓар, бродар
Англиски: sailor Турски: gemici Албански: gjemixhi, detarë

гондола повеќе

мн. гондоли
Вид збор: Именка, женски род
Венецијански чамец со издигнат клун, обично украсен, кој служи за пловење по каналите.
Англиски: gondola Албански: gondolë

гориво повеќе

мн. горива
Вид збор: Именка, среден род
Течност за моторни возила.
Англиски: fuel Албански: karburant
Примери:
Му додаде гориво на моторот.
а - б - в - г - д - е - ж - з - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш