Транспорт - категорија

обиколница повеќе

мн. обиколници
Вид збор: Именка, женски род
Пат што поминува околу населено место.
Англиски: diversion

одлета повеќе

Види и: лета (несв.)
одлетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Отпатува, напушти место со авион и сл.
Англиски: depart Албански: fluturoj, largohem

омнибус повеќе

мн. омнибуси
Вид збор: Именка, машки род
Патнички автомобил со многу седишта.
Англиски: bus Албански: omnibus
а - б - в - г - д - е - ж - з - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш