Транспорт - категорија

шинобус повеќе

мн. шинобуси
Вид збор: Именка, машки род
Вид моторен воз каде влечната машина е вклопена во првиот вагон.
Англиски: rail bus Германски: Schienenbus

шлепер повеќе

мн. шлепери
Вид збор: Именка, машки род
Камион за влечење една или повеќе приколки.
Англиски: truck Германски: Schlepper Албански: kamion me rimorkio
Мал моќен брод за влечење.
Англиски: tug Германски: Schlepper Албански: anije rimorkio

шпедитер повеќе

мн. шпедитери
Вид збор: Именка, машки род
отпремник
Англиски: forwarder Германски: Spediteur

шпедитерски повеќе

Види и: шпедитер (м.)
шпедитерска
Вид збор: Придавка
Што се однесува на шпедитер.

шпедиција повеќе

мн. шпедиции
Вид збор: Именка, женски род
Транспорт на стока.
Англиски: forwarding Германски: Spedition Албански: shpedicion, transport mallrash
Претпријатие што нуди транспортни услуги.
Англиски: forwarder Германски: Spedition Албански: shpediter
а - б - в - г - д - е - ж - з - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш