Туризам - категорија

чартер повеќе

Вид збор: Придавка
Изнајмен за посебна цел.
Англиски: charter

чартер-лет повеќе

Види и: чартер (прид.)
мн. чартер-летови
Вид збор: Именка, машки род
Лет со изнајмен авион.
Англиски: charter flight

чекира повеќе

чекираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се пријавува на аеродром или во хотел.
Англиски: check in Албански: regjistrohem
Остава багаж од кадешто ќе биде ставен во авион или воз.
Англиски: check in Албански: bëj çek
Примери:
Го чекирав куферот во Скопје.
а - б - в - г - е - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ч - ш