корал

мн. корали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15378
1. Bид црковна хорска песна што се пее едногласно.
Англиски: chorale Албански: koral
Употреба: Музика и танц
Примери:
Коралите што ги собрал папата биле народни песни своевремено.
2. Морско неподвижно животно од родот на полипите што живее прикачено на карпи во големи групи.
Латински: Anthozoa Англиски: coral Албански: koral
Употреба: Зоологија
3. Црвен, розов или бел камен од варовнички скелет на корал што се обработува и cе користи како украс.
Англиски: coral Албански: koral
Примери:
Hа градите ѝ блескаа рујни корали.
Изведенки
коралски прид.
коралски
Пример: коралски гребен