кедар

мн. кедри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26294
Вид иглолисно дрво.
Латински: Cedrus Англиски: cedar Албански: kitër, kedri
Употреба: Ботаника
Примери:
Шума без крај, иглолисни дрвја во недоглед: смрека, кедар, елка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК