жегалец

мн. жегалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24401
Инсект што испушта остри звуци.
Латински: Cicada orni Англиски: cicada
Употреба: Зоологија
Примери:
Во воздухот се слушаше шум на летни жегалци.
Жегалците гласно пееја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК