гргуле

мн. гргулиња
Вид збор: Именка, среден род
Вид малечка тиква.
Латински: cucurbita uvifera Англиски: pumpkin Албански: lloj kungulli
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи