езуит

мн. езуити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40848
1. Припадник на католички монашки ред што се борел против реформацијата со сите дозволени и недозволени средства.
Латински: Jesuita Англиски: Jesuit Албански: jezuit
Употреба: Религија
2. Лицемер, лукав, подмолен човек.
Латински: Jesuita Англиски: Jesuit Албански: dinak
Употреба: Преносно значење
Изведенки
езуитски прид.
езуитскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК