комитент

мн. комитенти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што издава налози (на банка, на посредник, комисионер) за определени работи и зделки.
Латински: Komittent Англиски: principal Албански: urdhëdhënës, komitent
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи