каламар

мн. каламари
Вид збор: Именка, машки род
1. (обично во мн.) Вид лигни.
Латински: Loligo Англиски: squid Албански: kallamar
Употреба: Зоологија
2. шишенце за мастило
Англиски: inkwell Албански: shishe për ngjyrë ink
Употреба: Архаизам , Историја
3. Сад со прашок за посипување на напишаното со мастило.