пеперуга

мн. пеперуги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4495
1. ред на крилести инсекти
Латински: Papilio Англиски: butterfly Албански: flutur
Употреба: Зоологија
Примери:
ноќна пеперуга
2. убавина
Англиски: beauty Албански: bukuri
Употреба: Преносно значење
Примери:
(нар. поез.) Убава девојко, летна пеперуго.
3. плава перуника
Латински: Iris germanica Англиски: German iris Албански: shpatore
Употреба: Ботаника
4. булка
Латински: Papaver rhoeas Англиски: field poppy Албански: lulekuqe fushe
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
5. додоле