папагал

мн. папагали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7660
1. Тропски вид птици.
Латински: Psittacine Англиски: parrot Албански: papagall
Употреба: Зоологија
2. Човек што повторува туѓи зборови и мисли.
Англиски: blabber Албански: papagall
Употреба: Преносно значење