папагал

мн. папагали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7449
1. Тропски вид птици.
Латински: Psittacine Англиски: parrot Албански: papagall
Употреба: Зоологија
2. Човек што повторува туѓи зборови и мисли.
Англиски: blabber Албански: papagall
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК