сугреб

мн. сугреби
Вид збор: Именка, машки род
1. Изгребана и расфрлана земја од кучиња, пилиња и сл.
Албански: tokë e gërvishtur
2. Исипување по снагата, копривна треска.
Латински: Urticaria Англиски: nettle Албански: ethe hithëri
Употреба: Медицина