ѓумбир

(едн.) ѓумбирот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55239
1. Тропска култура чиј корен содржи етерични масла со лут вкус.
Латински: gingiber Англиски: ginger Албански: xhenxhefil
Употреба: Ботаника
2. Коренот на оваа тропска култура што се користи како зачин.
Латински: gingiber Англиски: ginger Албански: xhenxhefil
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК