реуматизам

реуматизмот
Вид збор: Именка, машки род
Автоимуно заболување на зглобовите и мускулите.
Латински: rheumatismus Англиски: rheumatism
Употреба: Медицина , Нестандарден збор
Примери:
Акутен и хроничен реуматизам.
Изведенки
реума ж.
реумата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК