коцел м.

коцел (м.)

Утре, утре. Јас руба да товарам немам, да се миа и коцли да клавам немам.
„Крпен Живот“ од Стале Попов (1953)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК