• му (зам.) влета (гл.)
  • ѝ (зам.) влета (гл.)
  • ви (зам.) влета (гл.)
  • им (зам.) влета (гл.)
  • ми (зам.) влета (гл.)
  • таа (зам.) влета (гл.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК