• амбар (имн.) ваа (зам.)
  • болест (имн.) ваа (зам.)
  • господ (имн.) ваа (зам.)
  • дете (имн.) ваа (зам.)
  • мисла (имн.) ваа (зам.)
  • ум (имн.) ваа (зам.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК