дојде (гл.) - влече (гл.)

Така и Полин: едниот ден го избрка Профим, другиот ден пак му дојде влечејќи се со носот по тревјето како крава кога пасе.
„Свето проклето“ од Јован Стрезовски (1978)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК