има (гл.) - неубав (прид.)

Џинот имаше неубав, зејтинлест мирис, како на кинеска ракија од ориз.
„1984“ од Џорџ Орвел (1998)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК