помине (гл.) - сее (гл.)

Каде што ќе помине сее тутун, леблебија, суво грозје, небет шеќер.
„Жената на белогардеецот“ од Србо Ивановски (2001)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК