помине (гл.) - прекрасен (прид.)

Да се потсетуваш на Гоца и Љиља - сестрички од Чачак - со кои си поминал прекрасни денови во автокампот “Елешец“.
„Клучарчиња“ од Бистрица Миркуловска (1992)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК