прејде (гл.) - говор (имн.)

То е мачење! Страаашно мачење! “ и прејде говорот во липање.
„Белиот јоргован“ од Хајди Елзесер (2012)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК