рече (гл.) - влече (гл.)

- Тогаш да појдеме, - рече влечејќи ме низ мрачниот и со пајажина полн таван на домската зграда.
„Големата вода“ од Живко Чинго (1984)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК