успокои (гл.) - како (прил.)

Се успокои како човек што прележал тешка болест и повеќе ниедна риба не исфрли.
„Свето проклето“ од Јован Стрезовски (1978)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК