те (зам.) - привлече (гл.)

Сакав само да слушнам колку те привлекуваат височините.
„Летот на Загорка Пеперутката“ од Србо Ивановски (2005)
Стравот те привлекува кон себе, тој е слуга за злото.
„Мудрецот“ од Радојка Трајанова (2008)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК