ѝ (зам.) - прејде (гл.)

Лицето одненадеж ѝ прејде во презир, па промрмори „Безобразлук! Во моја куќа...
„Чкртки“ од Румена Бужаровска (2007)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК