болка (имн.) - гори (гл.)

Болка боли - болка гори болка тече, душа мори.
„Бели мугри“ од Кочо Рацин (1939)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК