даб (имн.) - свие (гл.)

Во пределот река сува и зад неа шума глува Во шумата, под даб свиен, на стар душек костур спиел.
„Пупи Паф во Шумшул град“ од Славко Јаневски (1996)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК