даб (имн.) - ги (зам.)

Во коријата што е скраја од кривулестото џаде, под широко разгранетите дабје ги легнуваат ранетите.
„Големата удолница“ од Петре Наковски (2014)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК