исток (имн.) - гори (гл.)

Зората се зазоруваше. Небото на исток гореше како во пламен.
„Волшебното самарче“ од Ванчо Николески (1967)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК