крава (имн.) - пасе (гл.)

Кравите пасеа, а човекот лежеше крај нив.
„Билјана“ од Глигор Поповски (1972)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК