круша (имн.) - гори (гл.)

Јас си отидов. „Крушата гори“ - ми бучеше во главата и долго време не можев да заспијам.
„Маслинови гранчиња“ од Глигор Поповски (1999)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК