паштета (имн.) - прејде (гл.)

Сè си одеше како подмачкано, а Трпе од ајвар и јетрена паштета прејде на кафански стекови и увијачи.
„Двоглед“ од Горан Јанкуловски (2011)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК