ѓавол (имн.) - му (зам.)

И пиел, пиел капетанот Џек, на куциот ѓавол му бил рамен.
„Најголемиот континент“ од Славко Јаневски (1969)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК