ѓавол (имн.) - или (сврз.)

Тој треба да е или ѓавол или да има крилја - претпоставуваше солунскиот валија3).
„Гоце Делчев“ од Ванчо Николески (1964)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК