љубов (имн.) - прејде (гл.)

Откако ќе завршиш со сите тие процедури и ќе почнеш со разноразните семејни трошкови, тогаш љубовта преоѓа у математика и пазарна економија.
„Двоглед“ од Горан Јанкуловски (2011)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК