неубав (прид.) - пат (имн.)

Го напуштивме Цинвалд и пак спуштање, речиси педесетина километри по свиоци, по неубав пат, кон Дрезден, а во мислите не ме напушташе чудниот свет на Цинвалд.
„Патувања“ од Никола Кирков (1982)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК