пламен (прид.) - јазиче (имн.)

На крвавите ребра како да му потрепетуваа пламени јазичиња.
„Тврдоглави“ од Славко Јаневски (1990)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК