површен (прид.) - во (предл.)

Скопската шмизла е површна во духот, но затоа поседува исклучително високо ниво на ароганција кон оној што не ѝ одговара и најчесто смета дека треба да привлекуе внимание и сите да се вртат околу неа.
„Двоглед“ од Горан Јанкуловски (2011)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК