разен (прид.) - ангел (имн.)

Она што постоело на земјата како хиерархија го зел за урнек на небото и прогласил разни ангели, светци, херувими... И по урнекот на земјата: создал рај и пекол...
„Злодобро“ од Јован Стрезовски (1990)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК