премногу (прил.) - површен (прид.)

„Не сакав ништо да заборавам“, рече: „Таа е премногу површна за таков чин.
„Две Марии“ од Славко Јаневски (1956)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК